Ana içeriğe atla

Allah zikri - Zikir Allah
Allah zikri
Allah'ı zikretmek, Allah diyebilmek ve daha ötesi, Kalp ile lisanı birleştirerek Allah diyebilmek dünyanın en büyük nimetlerindendir.
Bakara suresi 152. ayette de buyrulduğu üzere "Öyleyse Beni zikredin ki Ben de sizi zikredeyim. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin." Yüce Allah'ı zikretmek/zikredebilmek başlı başına çok büyük bir lütuftur.
Yine, Ankebut suresi 45. ayette; "Kitap'tan sana vahyolunanı oku; namaz kıl; muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve fenalıktan alıkor; Allah'ı zikretmek ise en büyük (iştir)! Allah Yaptıklarınızı bilir." buyrulmaktadır.

Bu minval üzere, Allah'ı zikretmenin faydalarını saymak yerine, Allah'ı zikretmenin büyüklüğünü tarif etmek daha faydalı olacaktır. Fayda arayana ise kısaca şunu diyebiliriz; Allah'ı her ne istekle zikredersen, o isteğini bulacaksın. Bu isteklerin ise en büyüğü, Allah'ın rızasını talep etmektir.
Allah'ın rızasına ulaşabilmek ise, bir kulun ulaşabileceği en üst makamdır. Allah'ın razı olması demek, ezeli ve ebedi olan, her şeye gücü yetip her şeyin sahibi olan Yüce Allah'ın, kulunun hâmisi olması demektir.
Cümle kalabalığına girmeden, kısaca, (bu bilgiler ışığında) tefekkür edilir ise, düşünelim; Hâmisi Allah olanın başka neye ihtiyacı olabilir ki !


Allah'ı zikretmenin anlamı/büyüklüğü:
Mesneviden (Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî hazretleri)
Adamın biri her zaman 'Allah Allah' diye zikreder, bu zikirden ağzı bal yemiş gibi tatlanırdı. Bir gün şeytan gelip:
Niye durmadan "Allah Allah" deyip duruyorsun. Bunca zamandır Allah demene karşılık bir kerecik olsun Allah sana; "Lebbeyk/buyur kulum, ne istiyorsun?" dedi mi? Sende hiç sıkılma yok mu? Daha ne kadar Allah deyip duracaksın? dedi.

Bunun üzerine Allâh'ın adını dilinden düşürmeyen adam ümidini kaybetti ve zikri bıraktı. Gönlü kırık bir hâlde yatıp uyudu. Rüyasında Hazret-i Hızır'ı gördü. Hızır ona:
Neden yaptığın güzel işi terk ettin, Allâh'ı zikretmeyi bıraktın? diye sordu. Adam:
"Yaptığım onca zikre karşılık verilmedi. Hak katından; "Lebbeyk/buyur" sesi gelmedi. O'nun kapısından kovulmaktan korktum." dedi.

Bunun üzerine Hazret-i Hızır, adama şu hikmetli karşılığı verdi.
"Ey Allâh'ın kulu! Senin Allah demen, Allâh'ın; "Lebbeyk (buyur) kulum" demesidir. Allah Teâlâ, yüce ismini zikretmeyi herkese nasip eder mi? Senin Allah diyebilmen, Allâh'ın sana duyduğu sevginin işaretidir."
Bunu duyan adam kalkarak tekrar Allâh'ı zikretmeye devam etti.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Subhânallâhi velhamdulillâhi velâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber Velâ havle velâ quvvete illâ billâhil aliyyil azîm

Subhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber zikrinin anlamı okunuşu ve arapçası Okunuşu: Subhânallâhi velhamdulillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber, Ve lâ havle ve lâ quvvete illâ billâhil aliyyil azîm Anlamı: Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, bütün hamdler ona mahsustur. Allah'tan başka ilah yoktur, Allah en büyüktür.Azamet sahibi Yüce Allah’tan başkasında güç kuvvet ve kudret yoktur. Arapçası: سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ للهِ وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ أَكْبَر وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ --- Yazar notu: Bu tesbihat hakkında kitaplar dolusu bilgi yazılsa yine de eksik kalır. Şükrü zikri tevhidi ve ismi azamları içerisinde barındıran muhteşem bir tesbihattır. Bu tesbihatı günlük en azından 100 defa okumak çok faziletlidir. Dualardan önce veya sonra okunması duaların tesirini artırır. Eğer tevekkül ve teslimiyet ile inanarak herhangi bir niyet ile okunsa niyet hasıl olur (biiznillah) Duaların

Subhanallahi ve Bihamdihi Subhanallahil Azim | 100 defa | Anlamı okunuşu faydaları

Subhânallâhi ve Bihamdihi Subhânallâhil-Azîm zikri, faziletleri, anlamı ve 100 tekrarlı videosu Okunuşu Ve Anlamı Subhânallâhi ve bihamdihî, Subhânallâhil azîm - Anlamı: Allah'a hamd ederek O'nu tüm noksanlıklardan tenzih ederim, Yüce azamet sahibi Allah'ı tenzih ederim Faziletleri (Şanı yüce Allah'ın izni ve dilemesi ile) Bu zikrin faziletleri, faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Bu zikrin okunduğu yerden şeytan uzaklaşır.  Bu zikri günde 100 defa okuyanın günahları affolunur.  Korkan veya vesveseye kapılan bu zikri çokca okuyarak bu sıkıntısından kurtulur. Uykusunda korkan çocuklar için bu zikri hafif bir sesle açık bırakarak uyutabilirsiniz.  Rızık ve kazanç sıkıntısı çekenler bu zikri okursa çok faydasını görür.  Bu zikri okumak Allah'ın rahmetini okuyanın üzerine çeker.  Bu zikri 100 defa okumayı adet haline getirenin Yüce Allah evine işine bereket verir.  Bu zikrin faziletleri, faydaları sayılamayacak kadar fazladır

Hasbi Rabbi Cellallah mafi kalbi gayrullah Nur Muhammed sallallah La ilahe illallah

 Hasbi Rabbi Cellallah, mafi qalbi ğayrullah Nur Muhammed sallallah, La ilahe illallah Anlamı: Yüce Rabbim bana yeter, gönlümde ondan başkasına yer yoktur.Nur olan Muhammed Mustafaya selatu selam olsun. Allahtan başka ilah yoktur Dünya bir imtihan yeridir Burada ne tat vardır ne de lezzet Lezzet sonsuzluğun kilidi olan zikrullahtadır O zikrullah ki, nasip değildir öyle herkese Kolaydan daha kolaydır ama çok zordur Öyle ki, son nefes aldığın bu nefestir Öyleyse aldığın nefesinde yok ise zikrullah Son nefesinin imanı nasıl bir hayaldir